Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze dla grupy Biedronki
Temat tygodnia: Nasza mała ojczyzna
Drodzy Rodzice!
W tym tygodniu Wasze pociechy zajmowały się tematyką miejsca zamieszkania. Poznały nie tylko najbliższą okolicę, nazwę miejscowości, w której żyją, ale również budynki, w których mogą mieszkać ludzie w mieście lub na wsi – domy, bloki, wieżowce. Podawały nazwy sprzętów domowych, rozwiązywały o nich zagadki, określały ich zastosowanie, wskazywały pomieszczenia w domu, w których można je zleźć oraz układały je z figur geometrycznych. Brały udział w eksperymencie z suszarką, poznając jej właściwości i doświadczały jakie przedmioty może unieść „wydmuchiwany” przez nią strumień powietrza. Wykonały również pracę plastyczną pt. „Pralka”, a także zbudowały swoje miasto z klocków różnego typu.
W czasie działań matematycznych dzieci poznały pojęcia „wysoki” i „niski”, porównując wysokości budynków. Odliczały również piętra w blokach i w wieżowcach, a także budowały własne budynki z określonej liczby klocków. Przedszkolaki odbyły również spacer po najbliższej okolicy, podczas którego porównywały bloki, wieżowce, domy, a także wskazywały, w którym budynku one same mieszkają wraz ze swoimi bliskimi.
Z hasłami „wysoki” i „niski” dzieci spotkały się również na zajęciach muzycznych, gdzie określały dźwięki różnych instrumentów.
Podczas zabaw językowych przedszkolaki poznały nowe słownictwo w języku angielskim: house, houses, które utrwalały w trakcie zabawy ruchowej.
Dzieci rozmawiały o nowej wartości – „wolności” na podstawie opowiadania pt. „Dzień Niepodległości” G. Lipińskiej oraz ilustracji przedstawiającej wywieszanie flag w dni świąt państwowych, zwłaszcza w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości (czyli odzyskania wolności). Aby utrwalić kolorystykę polskiej flagi, brały udział w zabawach ruchowych: „Białe i czerwone” oraz „Biały wysoko, czerwony nisko”, a także w zabawie twórczej „Moja ojczyzna” – improwizacji malarskiej do muzyki poważnej, podczas której malowały białą i czerwoną farbą na arkuszach kolorowych papierów. Przedszkolaki tego dnia brały również udział w zabawie pt. „Jestem wesoły, smutny gdy…” z wykorzystaniem kostki emocji.
Podczas działań w „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznały nową piosenkę pt. „Okulary”, a podczas zabaw z kodowaniem układały rytmy z kolorowych kół geometrycznych.
Na podstawie wiersza pt. „Miasto” U. Kamińskiej przedszkolaki dowiedziały się, że należy słuchać rodziców podczas spacerowania po mieście i nie należy się od nich oddalać. Pamiętajcie Rodzice, żeby za każdym razem, gdy wychodzicie z dzieckiem z domu przypominać o tej bezcennej zasadzie. Warto również porozmawiać z pociechą na temat miejsca zamieszkania i adresu oraz o tym, komu takie informacje można zdradzać, a komu nie. Wyjaśnijcie Waszej latorośli na podstawie przykładów komu może ufać, a komu nie, z kim może iść, a z kim nie. Warto wykorzystać tu także dziecięcą literaturę, która ułatwi dziecku zrozumienie czyhającego niebezpieczeństwa i dostarczy przykładów konsekwencji złamania tej zasady, np. „Czerwony Kapturek” i postać Wilka, któremu Kapturek zaufał i zdradził adres zamieszkania Babci oraz bajka „O siedmiu Koźlątkach”, w której małe koziołki wpuściły do domu nieznanego gościa (Wilka) mimo zakazów i ostrzeżeń swojej matki. Jest to bardzo ważny temat i należy wdrażać w niego dzieci już od najmłodszych lat. Nie ma przecież nic ważniejszego od bezpieczeństwa, życia i zdrowia Waszej pociechy.