Ramowy rozkład dnia
Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 9.00 – 14.00 z językiem angielskim.
8.00 – 9.15
Schodzenie się dzieci. Zabawy ruchowe, zabawy konstrukcyjne, tematyczne, manipulacyjne. Wprowadzenie w tematykę dnia. Zabawy ze śpiewem, zabawy integracyjne, ćwiczenia poranne. Prace porządkowo – gospodarcze, kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych. Swobodna działalność przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca z dzieckiem – wyrównywanie szans edukacyjnych.
9.15 – 9.30
Przygotowanie do śniadania. Wdrażanie zasad higieny, rozwijanie umiejętności samoobsługowych.
9.30 – 10.00
Śniadanie. Zwrócenie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku, właściwe zachowanie przy stole. Zachowanie porządku wokół siebie oraz prawidłowej postawy. Wdrażanie do czynności higienicznych i porządkowych po zakończeniu śniadania.
10.00 – 10.35
Zajęcia dydaktyczne realizowane według podstawy programowej oraz przyjętego programu wychowania przedszkolnego mające na celu rozwijanie aktywności w czterech obszarach – społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym. Organizowanie zajęć na świeżym powietrzu, w szczególności zajęć ruchowych, sportowych, przyrodniczych, prowadzenie obserwacji, wycieczek, spacery, zabawy swobodne.
10.35 – 10.45
Przygotowanie do deseru. Zabiegi higieniczne, czynności samoobsługowe. Rozwijanie umiejętności samoobsługowych.
10.45 – 11.00
Deser. Zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy.
11.00 – 12.15
Czynności samoobsługowe przed wyjściem. Pobyt na śweżym powietrzu. Zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze, spacery, wycieczki. W czasie niepogody – diagnoza, obserwacja i twórczo organizowana przestrzeń, która ma na celu rozwój dzieci poprzez włączenie do zabaw i doświadczeń przedszkolnych. Zajęcia kierowane przez nauczyciela oraz niekierowane – inspirowane przez dzieci.
12.15 – 12.30
Przygotowanie do obiadu. Zabiegi higieniczne, czynności porządkowe.
12.30 – 13.00
Obiad. Zachowanie prawidłowej postawy. Doskonalenie umiejętności posługiwania się sztućcami, przestrzeganie zasady – nie rozmawiamy podczas spożywania posiłków, utrwalenie nawyków higienicznych.
13.00 – 13.30
Ćwiczenia relaksacyjne, bajkoterapia. Słuchanie opowiadania nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej lub słuchanie bajek, muzyki. Zapewnienie dzieciom różnych form relaksu.
13.30 – 14.00
Zabawy, gry dydaktyczne. Dodatkowe działania edukacyjne. Zabawy integrujące grupę i zabawy ze śpiewem.
14.00 – 15.00
Zabawy według zainteresowań dzieci w Sali lub na świeżym powietrzu służące realizacji pomysłów dzieci. Grupowa i indywidualna praca z dziećmi – wyrównywanie szans edukacyjnych. Rozchodzenie się dzieci.
15.00 – 16.00
Konsultacje indywidualne z rodzicami. Zabawy inicjowane przez dzieci w wybranych kącikach zainteresowań, porządkowanie sali. Rozchodzenie się dzieci.